02 Жовтня 2015

Болить серце за Україну

Болить серце за Україну, де хтось умілою рукою розпалює ворожнечу між справжніми патріотами, використовуючи для цього будь-який привід, навіть чинну програму із зарубіжної літератури для загальноосвітніх шкіл. Мене як автора програми, що двічі пройшла всеукраїнське громадське обговорення (у 2012 і 2015 рр.), обвинувачують у всіх мислимих і немислимих гріхах. І все це тільки для того, щоб розчистити місце тим, хто не може чесним шляхом пробитися в житті.

За що ж мене, керівника авторського колективу програми, так сильно б'ють у різних публічних виступах не дуже відомі люди, прикриваючись шанованими іменами (не певна, чи знають про це)?

Б'ють мене, мабуть, за те, що я завжди боролася ЗА УКРАЇНУ, ЗА УКРАЇНСЬКУ ІДЕЮ, за те, щоб курс зарубіжної літератури був справді ПРОУКРАЇНСЬКИМ. За те, щоб нашим українським дітям було цікаво навчатися, щоб вони справді відчули себе в центрі Європи через культуру.

Б'ють мене, мабуть, за те, що ВПЕРШЕ в програмі з'явилася рубрика «УКРАЇНА І СВІТ», яка висвітлює зв'язки української та інших національних літератур. За те, що програма із зарубіжної літератури має виразний ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ВЕКТОР, який у 2012 році було дуже важко виборювати. За те, що в програмі потужно акцентовано ЗДОБУТКИ УКРАЇНСЬКОЇ ПЕРЕКЛАДАЦЬКОЇ ШКОЛИ. І за те, що розгорнуто широку роботу довкола ОРИГІНАЛІВ ЄВРОПЕЙСЬКИМИ МОВАМИ (англійською, німецькою та ін.) у зіставленні з українськими перекладами.

Б'ють мене, мабуть, і за твори, які увійшли до нової програми в результаті всенародного вчительського обговорення в 2012 і 2015 рр. За класичні твори, які належать до високого європейського канону і при тому цілком доступні учням (Гомер, Тіртей, Сапфо, В. Шекспір, Г. К. Андерсен, М. де Сервантес Сааведра, Ф. Петрарка, Мольєр, Й. В. Гете, Дж. Свіфт, Ф. Шиллер, Г. Гейне, Р. Стівенсон, Р. Кіплінг, Ч. Діккенс, Е. Портер, Марк Твен, О. Генрі, Г. Веллс, В. Скотт, М. Гоголь, А. Чехов, Шолом-Алейхем і багато інших).

Б'ють і за кращі твори сучасної Європи та світу (таких у програмі 20-25 % і учні разом із учителем мають вибір). Б'ють за Р. Бредбері і А. Азімова, М. Енде і Р. Дала, Т. Янсон і К. Нестлінгер, А. Ліндгрен і П. Маара, К. Функе і Д. В. Джонс, А. де Сент-Екзюпері та Р. Баха тощо.

Б'ють не тільки за програму, а й за патріотичні підручники, в яких виховуються лицарі духу сучасної України. Б'ють, і б'ють, і б'ють...

Боляче, та можна й потерпіти... Аби тільки жила й процвітала наша Україна! І щоб наші діти читали найкращі книжки та вміли відрізнити правду від кривди, добро від зла, совість від безчестя!

Доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри світової літератури Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державних премій імені Івана Франка і В'ячеслава Чорновола, обласних премій імені Панаса Мирного і Володимира Короленка ОЛЬГА НІКОЛЕНКО

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Наступна | Остання

Світла пам’ять

12 Серпня 2019 р.