14 Грудня 2015

«Вечір музики і театру» – спільний проект аматорського театру «Фабула» та Полтавського музичного училища імені М. В. Лисенка

10 грудня 2015 року відбувся спільний проект аматорського театру «Фабула» (режисер - професор Ірина Цебрій) та Полтавського музичного училища імені М. В. Лисенка «Вечір музики і театру». Мала актова зала училища зібрала шанувальників романтичної музики, бо захід присвятили життю й творчості відомого польського композитора Фридерика Франсуа Шопена (1810-1849), 205-ліття із дня народження котрого відзначалося цьогоріч

.

Театр «Фабула» представив виставу сучасника Шопена, політичного оглядача Жюля Дюфура «Графиня Водзинська». П'єса познайомила глядача із радостями та нещастями, що спонукали митця до написання відомих на увесь світ творів. Автор драми був учасником подій, тому кожне написане ним слово має значну вагу для розуміння творчості композитора.

Події перенесли присутніх у 1836 рік до паризької квартири музиканта. Незадовго до того Ф. Шопен (вик. Олександр Лук'яненко) закохався у молоду польську красуню Марію із графського роду Водзинських (вик. Ірина Денисовець). Щире почуття надавало йому крила, незважаючи на те що батьки дівчини не хотіли бачити її поряд із «капельмейстером». По-дитячому наївна Марія постає одночасно виконавицею вимог своїх заможних батьків, що без прямого її умислу розхитує човен кохання.

На тлі любовних переживань постають творчі велети епохи. Мудрістю та розважливістю відзначений польський поет Адам Міцкевич (вик. Леонід Швець), який - як ліпший друг Шопена - знаходить мить підбадьорювати його словом та давати наснагу щирими порадами. Яскраво вирізняється запальний характер одного зі стовпів французької літератури ХІХ століття Альфреда де Мюссе (вик. Олександр Бондаренко). Закоханий у непересічну парижанку, баронесу Аврору Дюдеван (відому письменницю Жорж Санд), він закипає від ревнощів до неї з приводу і без, ущент гублячи останнє право бути разом. Осяяним вибухом емоцій є образ і самої паризької бунтарки Ж. Санд (вик. Марія Лебединська). Вона незалежна, самовпевнена та вразлива водночас. Чоловічі штани та сигара у неї поєднуються із сльозами сильної жінки, яка просто хотіла бути коханою.

Третьою групою образів, що причарували глядачів, були ті, що показували простих людей у житті геніїв. Письменник і автор драми Жюль Дюфур (вик. Володимир Мокляк) змалював себе як споглядач подій, він радше аналізує, робить висновки, аніж бере активну участь у долях своїх сучасників. Інший - шибайголова Антоній Водзинський, брат графині (вик. Максим Михайлик). Карти, рулетки та вечірки з боргами кредиторам поєднуються в ньому із людяністю та дитячістю. І, зрештою, образ суворого та прагматичного старого графа Водзинського (вик. Рослислав Підпалий), який руйнує атмосферу замріяності та любові суворою правдою буднів.

Після театрального блоку вечір продовжили вихованці Полтавського музичного училища (клас викладача - голови циклової комісії «Спеціальне фортепіано» Елли Трусової). У їхньому виконанні лунали безсмертні твори Ф. Шопена - мазурка та етюд ля мінор, «Військовий полонез» ля мажор, всесвітньо відомий ноктюрн мі-бемоль мажор та інші композиції. На тлі мелодій лунали рядки листів Марії Водзинської Фридерикові Шопену та розливався романс «Бажання», написаний митцем, за переказами, на слова графині.

Це вже не перша творча співпраця театру «Фабула» із творчими колективами міста. Прем'єра вистави «Графиня Водзинська» відбувалася ще 2010 року під час відзначення 200-ї річниці Ф. Шопена у стінах Полтавського педагогічного університету разом із вихованцями полтавських музичних шкіл за участі Генерального Консула Республіки Польща в Харкові пана Яна Едварда Ґраната. А 2011 року колектив з успіхом презентував драму у полтавському паркові «Перемога» під час святкування Днів Європи під егідою Полтавського обласного польського товариства «Полонія».