04 Квітня 2016

Театр «Фабула» з нагоди 260-ої річниці від дня народження Вольфганга Амадея Моцарта представив виставу за драмою Пітера Шеффера «Амадей»

У середу, 30 березня 2016 року, у великій актовій залі Полтавського музичного училища відбувся концерт, присвячений 260-ій річниці від дня народження видатного австрійського композитора Вольфганга Амадея Моцарта. Театр «Фабула» (режисер Ірина Цебрій) представив виставу за драмою відомого англійського драматурга Пітера Шеффера «Амадей». П'єса познайомила глядача з останніми двома днями життя генія музики.

Події перенесли присутніх у грудневий вечір 1791 року до віденської квартири музиканта. Незадовго до того В. А. Моцарт (вик. Олександр Лук'яненко) отримав замовлення на написання одного із наймістичніших своїх творів - «Реквієму». Згідно з основною лінією вистави, таємничим замовником посмертної літургії був найвідоміший і найвпливовіший композитор тогочасної Австрії - Антоніо Сальєрі (вик. Леонід Швець). Він начебто змушував Моцарта дописати твір, щоби потім видати його за свою присвяту на смерть геніального австрійця. Вистава показує передсмертні страждання Вольфганга Амадея, якого Сальєрі заводить у маленьку кімнату після нападу хвороби під час прем'єри опери «Чарівна флейта».

На тлі родинних переживань та змагань двох геніїв постає історія щирості та дружби. У виставі вона проявилася у турботі колег Моцарта - директора Віденського народного театру Емануля Шиканедера (вик. Назар Ярулін) та його подруги Йозеффи (вик. Анна Кошелєва).

Актори показали магію написання одного із найдраматичніших фрагментів меси - «Конфутатіс». Помираючий Моцарт надиктовує одержимому Сальєрі ноту за нотою, партію за партією. Над залом зависають слова хору: «Зло переможене, покарай їх вічним полум'ям!». Сальєрі, одержимий ідеєю швидкого написання твору, видавлює з Моцарта акорди. Після звучання партій фаготів та тромбонів, потоку мелодій скрипок, дзвону хору альтів та сопрано у молитві до Бога «Почуй мене, Боже!» Моцарт виснажується.

На сцені змінюються тематичні блоки, на тлі історії музики розвивається історію кохання Вольфганга Моцарта з Констанцією (вик. Марина Лебединська). Вона одночасно його втіха й біда, захисниця від посягань Сальєрі, та, чиї забаганки штовхали Моцарта до рук злого генія. У бурі емоцій Моцарт йде до Бога - а над залом розливаються звуки «Lacrimosa» у виконанні студента музичного училища Сергія Ковальова.

Окрім театрального блоку, вечір музики глядачам подарували вихованці та викладачі Полтавського музичного училища, а також провідна актриса театру імені М. В. Гоголя Вікторія Ягодка. У їхньому виконанні лунали безсмертні твори В. А. Моцарта - «Маленька нічна серенада», «Арія Зарастро» з опери «Чарівна Флейта», «Арія Керубіно» («Весілля Фігаро»), Концерт для флейти та інші твори.